ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6503060
*
nr 650 3060
Pigtittare
1800-tal, höjd: 67
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 augusti 2010
kl 18:54:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/8 18:19:19
1
100 kr
9/8 18:47:27
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Pigtittare
nr 650 3060
Pigtittare
1800-tal, höjd: 67
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 augusti 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/8 18:19:19 | 1 | 100 kr |
9/8 18:47:27 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.